
Lužické hory
2023 architektonická studie










Dům v sadu vychází z klasické formy podstávkového domu. Při vstupu na pozemek je patrný typický dvoupodlažní štít se sklonem střechy 45°. Tento pohled je také téměř jediný z veřejného prostoru, odkud dům bude vidět.
Dům je na pozemku situován v jeho severní části a přirozeně odděluje příjezdovou cestu a plácek u vstupu do domu od sadu. Maximální množství vzrostlých stromů zůstane zachováno — zejména remízek v jižní části pozemku, který tvoří přirozenou pohledovou linii na rozhraní krajiny a obce. V dálkových pohledech tedy nebude dům v krajině vidět.
Hlavní dvoupodlažní hmota domu je doplněna o dvě jednopodlažní křídla směrem do sadu — jedno s obytným prostorem a druhé s krytým stáním pro automobily a garáží. Křídla sledují směr vrstevnic tvořících v tomto místě terénní proláklinu a “otevřená náruč” domu směrem do zahrady ji tak potvrzuje. Střecha je směrem do sadu nasazena o podlaží níže a doplněna o dlouhý vikýř.
Vstupní hala je přístupná přímo letním vstupem a nebo přes zádveří se šatnou. Navazují na ní prádelna, hostovský pokoj s menší koupelnou a wc a schodiště do patra. Na kuchyni s výhledem do zahrady navazuje přímo venkovní sezení s jídelním stolem. Přilehlá spíž je přístupná také přímo zvenku druhým vstupem. Jídelna je otevřená do krovu s pracovnou o patro výš a pohledově je oddělena od kuchyně krbem. Obývací pokoj je pak v jihozápadním křídle. V prvním patře se nachází dva pokoje se společnou koupelnou a master bedroom s koupelnou, šatnou a pracovnou na “galerii” nad jídelnou.
vzniká nárazem fantazie na skutečnost.
Karel Čapek